gumipark.hu logó

Itt a 2021-es ADAC nyárigumi-teszt

2021. február. 25.
Forrás: alapjarat.hu

Lassan kitavaszodik idehaza is, időszerű elkezdeni megtervezni a téli gumik lecserélését nyárira.

A tesztet egy Golffal végezték – mi mással?! –, és ennek megfelelően egy kis reklámot sem sajnáltak a hazai autógyártól (amely egyébként ha minden igaz, előrukkolhat egy igen izmos Golf-modellel is) nemes egyszerűséggel a Golf-osztályra passzoló abroncsoknak nevezve az aktuális tesztet, ez azonban nem von le semmit az eredményekből, amit szokásukhoz híven németes precizitással végeztek, különböző útviszonyok között, rengeteg szempontot figyelembe véve.
A legjobb minősítést három abroncs kapta meg, a Continental, a Semperit és a Bridgestone gumijait jó szívvel ajánlják mindenkinek, minden körülmény között jól teljesítettek. A Continental PremiumContact 6 esetében kiemelték, hogy esőben és nedves útfelületen messze a legjobb minősítést kapta, az élmezőnyhöz képest egyedül a valamivel magasabb fogyasztási értéket jelölték meg. A szintén a Continental-csoporthoz tartozó Semperit Speed-Life 3 nedves úton picit elmaradt a testvérmárkától, cserébe viszont a fogyasztás terén kedvezőbb mutatókkal rendelkezik, nem mellesleg pedig olcsóbb is, igazi titkos favoritnak tűnik a mezőnyből.
A Bridgestone Turanza T005 szintén jól szerepelt minden körülmény között, az ADAC tesztelői fontosnak tartották kiemelni, hogy ennek volt száraz körülmények között a legrövidebb féktávja, ami szintén fontos választási szempont lehet az nyári gumi megválasztásakor.
A középmezőnyben végzett a legtöbb tesztelt abroncs, egy-egy paraméterükben elmaradva a legjobbaktól, de összességében nagyon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtva. Jellemző, hogy a 11 „kielégítő” minősítést kapó nyári gumi közel hasonló tulajdonságokkal bír, vásárláskor jelenthetnek némi támpontot az ADAC által kiemelt előnyök/hátrányok.
A Goodyear EfficientGrip Performance 2 állt legközelebb az élmezőnyhöz, nedves úton kitűnt a rövid féktávolságával és remek irányíthatóságával, de – meglepetésre – száraz úton csak átlagos teljesítményt nyújtott, cserébe viszont az egyik legkevésbé kopó gumi, ami a sokat autózók számára jelenthet fontos opciót. A Goodyear egyébként nemrég egy érdekes kísérletbe kezdett, amelynek lényege, hogy a futófelület képes lenne megújítani önmagát, akit érdekel a téma, itt olvashat róla bővebben.
A koreai Kumho Ecsta HS51 esetében szintén kiemelték az átlag feletti viselkedését nedves úton, a vizsgált abroncsok közül az egyik legjobban teljesítő volt esőben, csak szélsőséges esetben fordult elő az aquaplaning jelenség, azaz a gumi felúszása az úton lévő vízre. Száraz úton azonban messze nem teljesített ennyire kiemelkedően, cserébe viszont ez a gumi volt a legspórolósabb, esetében volt a legalacsonyabb a tesztautó fogyasztása.

Az alapjarat.hu cikke  IDE kattintva érhető el.
Az automotor.hu cikke  IDE kattintva érhető el.
Az ADAC/ÖAMTC hivatalos oldala  IDE kattintva érhető el.
A hivatalos tesztről videó is készült, úgyhogy kitesszük, moziba úgysem mehetünk még egy darabig :)