Megúsznád a gumicserét? (Gumiabroncs tesztek összefoglaló - 2019 négy évszakos)
2020. január. 20.
Forrás: Totalcar
Forrás: Totalcar
Egyesek az ideális megoldást, mások a spórolást, megint mások csak a veszélyt látják a négy évszakos gumikban. Kétségkívül megvannak az előnyei, de nagyon nem mindegy, melyiket szereljük az autónkra.
Az Autobild tesztje valamivel talán kevésbé átfogó, mint amilyeneket az ADAC-től megszokhattunk, azonban így is elég életszerű, és jó képet ad az egyes mintázatokról. Idén 225/45 R17-es méretben vizsgálódtak, összesen 31 különböző abroncsot próbáltak ki, prémiummárkáktól a legolcsóbb névtelenekig. A gumikat egyszerű vásárlóként szerezték be, nem árulták el, milyen célra veszik, ezzel is próbálták megtartani a teszt tisztaságát. A teszt két fő részből állt. Először – afféle selejtezőként – minden gumival csináltak egy fékezési próbát, száraz és nedves úton is féktávolságot mértek. Innen csak a legjobb tíz jutott tovább, azokat vetették alá további próbáknak, hogy kialakuljon a végső sorrend.
Első forduló
Az első teszt során száraz, illetve nedves úttesten is 100 km/h-ról fékeztek, az eredményeket külön-külön is feljegyezték, majd a két részeredmény összegét vették figyelembe a rangsorolásnál. Az abroncsok között jelentős különbségek voltak: míg a legjobbaknál a két fékút összege 90 méter alatt maradt, addig a leggyengébbek a 100 métert is túllépték összesítésben. Száraz úton az autóabroncsok terén kevésbé ismert Maxxis bizonyult a legjobbnak a maga 39,5 méterével, míg a 31-es mezőny sereghajtója a GT Radial lett 46,5 méterrel. Nedves úton még nagyobb eltérések mutatkoztak a különféle abroncsok teljesítményében. A legrövidebb, 46,3 méteres úton a Bridgestone-nal állt meg a tesztautó, míg az utolsó a King Meiler lett megdöbbentően hosszú, 62,2 méteres fékúttal. A két részeredményt összesítve azt látjuk, hogy mindössze három gumi maradt 90 méter alatt, vannak viszont hatan, amelyek a 100 méteren is túlszaladtak. Utóbbiakat érdemes nagy ívben kerülni. A top 10-ből, így a továbbjutók közül kiszorult többek közt a Pirelli is.
Második forduló
A teszt nagyobbik, mondhatni érdemi részét jelentő második körbe tehát csak a legjobb tíz jutott tovább. Itt már nemcsak fékezési feladatok voltak, hanem számos olyan manőver is, amelyekkel az autó kezelhetőségét, az adott körülmények közötti viselkedését tudták feltérképezni. A száraz és nedves aszfalton kívül itt már havas és jeges viszonyokra való alkalmasságot is vizsgáltak. Tizenkétezer kilométeres kopástesztnek is alávetették az abroncsokat. Ez minden gumitípusnál fontos szempont, de a négy évszakosaknál, amelyek lényegében két szettet helyettesítenek, talán még lényegesebb. A tesztgyőztes a Michelin CrossClimate+ lett, de hasonlóan példás osztályzatot kapott a Vredestein Quatrac Pro is.
De kinek éri meg a négy évszakos?
A fentiekből is kiderül, hogy a négy évszakos gumik mezőnyében nagy a szórás. Vannak ugyan, amelyek jók nyáron, vannak, amelyek megbízhatóak télen, de kevés az olyan kiegyensúlyozott abroncs, ami valóban kiszolgál minket négy évszakon át. Aki valóban sokat megy, és szeretné a legjobb megoldást választani, még mindig az évszakspecifikus gumikkal jár jobban. Aki viszont kész kompromisszumot kötni, esetleg nem autózik az átlagnál többet, nyugodtan választhat négy évszakost is, persze a jobbak közül. Az évi két átszerelést biztosan megspóroljuk vele, de figyelembe kell venni, hogy mivel két szettet helyettesítünk, így értelemszerűen gyorsabban el is koptatjuk. Abba is érdemes belegondolni, hogy a guminak nemcsak a kopás, hanem az elöregedés is ellensége. Hiába jó még a profilmélység, ha repedezett az egész. Ez a veszély talán kevésbé fenyeget a négy évszakossal. Összességében tehát mindenkinek érdemes a saját autózási szokásaihoz és igényeihez igazítani a gumiválasztást. Táblázatok, rangsorok, részeredmények, örök élet titka ITT olvashatóak.